ضرورت توسعه و اهداف مرکز:

 در حیطه آموزش علوم پزشکی، آموزش مهارت‌های عملی در کنار دروس تئوری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یادگیری فنون و مهارت‌های عملی برای به کار بستن دانش کسب‌شده در کلاس‌های تئوری، لازمه هر فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم پزشکی است. با در نظر گرفتن مسائل اخلاقی نیز وجود مولاژ هایی که امکان تمرین پروسیجرهای عملی بر روی آن‌ها توسط دانشجویان فراهم باشد نیز اهمیت دارد چراکه آسیب احتمالی واردشده ناشی از مهارت پایین نوآموز به انسان وارد نمی‌شود؛ همچنین امکان تمرین چندین و چندباره یک مهارت بر روی مولاژ امکان‌پذیر است، درحالی‌که در درمانگاه‌ها امکان انجام یک معاینه به‌صورت مکرر بر روی بیماران ممکن نیست. این امر به‌خصوص با افزایش تعداد دانشجویان و عدم تناسب تعداد کیس های واقعی با تعداد دانشجویان اهمیت دوچندان پیدا می‌کند.

 با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های آموزشی امکان فراگیری مهارت‌های عملی از طریق نرم‌افزارها و سی دی های آموزشی، دستگاه‌های واقعیت مجازی و سایر تجهیزات کمک‌آموزشی نوین نیز وجود دارد که از اهداف بلندمدت مرکز مهارت‌های بالینی دانشگاه است.

 با توجه به اجرای آزمون صلاحیت بالینی در حیطه دانشجویان پزشکی و پرستاری که به‌صورت جامع و متمرکز در سراسر کشور برگزار می‌شود، آشنایی دانشجویان با مهارت‌های عملی به موفقیت این دسته از دانشجویان در آزمون‌های یادشده کمک شایانی می‌کند.

 این مرکز از سال ۱۳۹۶ در ساختمان جدید خود مستقر شده و به‌صورت متمرکز امکان خدمت‌رسانی به دانشجویان رشته‌های مختلف و همچنین کارکنان دانشگاه و سایر مؤسسات را دارا می‌باشد.