مرکز تعالی آموزش مجازی و هوش مصنوعی در یک نگاه

 

مرکز تعالی آموزش مجازی و هوش مصنوعی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، در سال 1402 به عنوان واحدی ذیل مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه راه اندازی شد.

دستور راه اندازی دانشکده هوشمند در سال 1402 توسط ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی سمنان نقطه عطفی در پیگیری ایجاد مرکز تعالی آموزش مجازی و هوش مصنوعی با هدف توسعه ی زیرساخت های آموزش مجازی و هوش مصنوعی دانشگاه، همراه با پیشرفت این عرصه و همچنین آموزش های مهارتی به اعضا محترم هیات علمی و دانشجویان دانشگاه می باشد. همزمان، کمیته تعالی هوش مصنوعی دانشگاه نیز همسو با فعالیت های این مرکز در جهت پیشبرد اهداف دانشگاه علوم پزشکی سمنان به سمت توسعه در این حوزه، فعالیت خود را بصورت هدفمند آغاز نمود.

دانشگاه علوم پزشکی سمنان در سنوات قبل از آن فعالیت های بسیار متنوع و گسترده ای را در حوزه آموزش مجازی در معاونت آموزشی و مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی ایفا نموده است. برگزاری کارگاههای متنوع توانمندسازی اعضا محترم هیات علمی در خصوص ابزارهای نوین آموزشی و آموزش مجازی بویژه در دوران پاندمی کوید، و همچنین فعالیت های متنوعی بعد از آن همچون، برگزاری دوره ها و کلاس های مجازی دانشجویان بصورت آنلاین، راه اندازی و بکار گیری سامانه یادگیری الکترونیکی نوید از مهر 1399 در دانشگاه به مدت دو سال و تغییر پلتفرم به سمالایو در مهر 1401، برگزاری آزمون های الکترونیکی غیرحضوری دانشجویان بر بستر سامانه فرادید، پوشش جلسات مجازی دانشگاه بر بستر ادوبی کانکت، و همچنین برگزاری آزمون های الکترونیکی غیرحضوری ویژه پرسنل دانشگاه در حال حاضر، راه اندازی استودیو تولید محتوا در دانشگاه با همکاری بسیج دانشجویی، کسب مجوز راه اندازی استودیو تولید محتوا مختص مرکز جهت استفاده اعضا هیات علمی، برگزاری منظم کارگاه های توانمندسازی اعضا هیات علمی در حوزه هوش مصنوعی، از مهم ترین اقدامات انجام شده در سال های اخیر در این حوزه بوده است.

این مرکز هنوز در مرحله توسعه و بلوغ قرار دارد و با توجه به ظرفیتهای آموزشی، پژوهشی و فناورانه در راستای سند چشم انداز توسعه علمی با هدف کسب مجوز و توسعه به رشد خود ادامه میدهد.

 

  • بیانیه مأموریت (Mission) مرکز تعالی آموزش مجازی و هوش مصنوعی

مرکز تعالی آموزش مجازی و هوش مصنوعی، در راستای ایجاد توسعه آموزش مجازی، و یادگیری الکترونیک، و همچنین کاربرد هوش مصنوعی در آموزش، پژوهش و درمان با تکیه بر اصول علمی و همکاری با دانشکده ها و سایر مراکز دانشگاه، صنعت و سایر موسسات آموزشی و پژوهشی کشور بوده و به دنبال ارائه راهکارهای نوین و نوآورانه جهت رسیدن به یک بستر آموزشی فعال همگام با روشهای روز دنیا، ایجاد زیربنای محکم پژوهشی با تکیه بر روندهای هوشمند در دنیا و ارائه خدمات حوزه سلامت به ساده ترین و سریعترین شکل ممکن با استفاده از جدیدترین فناوریهای دنیا می باشد.

مرکز تعالی آموزش مجازی و هوش مصنوعی تلاش می‌نماید تا از طریق ایجاد محیطی پویا و همکاری بین رشته‌های مختلف، ابتکارات و پروژه‌های عملی در حوزه مجازی سازی و هوش مصنوعی را تشویق، و  به پیشبرد تحقیقات پایه و پژوهش‌های کاربردی با تأکید بر موضوعات مهم و چالش‌برانگیز در این حوزه و خلق تغییرات مثبت در دانشگاه بپردازد.

 

  • بیانیه دورنمای  (Vision)مرکز تعالی آموزش مجازی و هوش مصنوعی

مرکز تعالی آموزش مجازی و هوش مصنوعی درنظر دارد با توسعه زیرساختهای لازم سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین بهره مندی از فناوری های نوین آموزش مجازی، یادگیری الکترونیک و هوش مصنوعی در کنار توسعه نیروی انسانی و فرهنگ سازی مناسب، طی 5 سال آینده دانشگاه علوم پزشکی سمنان را به برترین دانشگاه از لحاظ یادگیری الکترونیک و هوشمندی در حیطه های آموزش، پژوهش و درمان در کلان منطقه 1 کشوری تبدیل نماید.