کارشناس مسئول  : سرکار خانم دکتر زهرا صفایی 

آدرس : سمنان - بلوار بسیج - ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان - طبقه سوم 

تلفن 02333441021 - 02333441022   داخلی 2148

 

 يكي از واحدهاي اصلي مركز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي، واحد ارزشيابي است. مهمترين وظيفه اين واحد بهبود كيفيت آموزش در دانشگاه است كه از طريق ارتقاء دانش ارزشيابي و تدوين، طراحي و اجراي ارزشيابي‌هاي نظام‌مند در دانشگاه محقق مي­شود. در اين راستا، با توجه به حوزه هاي فعاليت واحد ارزشيابي شامل ارزشيابي موسسه ، ارزشيابي برنامه هاي آموزشي و درسي، ارزشيابي اساتيد دانشگاه وارزيابي دانشجو،اهم شرح وظايف اين واحد به شرح ذيل است:

تدوين، طراحي و اجراي ارزشيابي‌هاي نظام‌مند در حوزه هاي برنامه و دوره هاي آموزشي، دانشجو و هيات علمي توسعه روشهاي نوين سنجش و ارزيابي دانشجويان، ارزشيابي برنامه، ارزشيابي دوره‌هاي آموزشي و ارائه مشاوره به اساتيد و گروه هاي آموزشي در اين موارد ارزشيابي عملكرد آموزشي اعضاء هيات علمي دانشكده هاي تابعه دانشگاه از نظر فراگيران، مديران گروه‌ها، معاون و رئيس دانشكده با استفاده از نرم افزار تحت وب ارائه گزارشات جامع بصورت مستمر بر اساس نتايج بدست آمده از فرآيند هاي ارزشيابي و ارسال آنها به افراد ذي‌نفع(اساتيد ، روساي دانشكده ها و ....)

ارزشیابی کیفیت تدریس اساتید دانشگاه علوم پزشکی سمنان در گذشته، با تکمیل فرم ها به طریق دستی انجام می گردید. پرسشنامه های مربوطه تکثیر، در دانشکده ها توزیع و دانشجویان فرم ها را در محدوده زمانی کوتاه تکمیل می کردند. در این روش علاوه بر وقت گير و پر هزينه  بودن ، به دلیل محدودیت های موجود امكان داشت تمامی دروس اساتید محترم مورد ارزشیابی قرار نگرفته و در هر درس نیز درصدي از دانشجویان مشاركت ننمايند. پس از جمع آوری فرم ها، اطلاعات توسط اپراتور ثبت و سپس مورد آنالیز قرار می گرفت.

برهمین اساس با تلاش های صورت گرفته نرم افزار پایش و ارزشیابی فعالیت های اعضای هیأت علمی دانشگاه خريداري و مورد بهره برداري قرار گرفت.در مرحله اول در نیمسال دوم91 ارزشیابی از طریق وب به صورت پايلوت انجام گردیدو پس از آن به صورت مستمر در هر نيمسال انجام شده است.

 

در این روش ارزشیابی تمامی دانشجویان با داشتن نام کاربری و رمز عبور در سيستم آموزشي  هم آوا می توانند در مدت زمان تعيين شده (كه معمولا 2هفته پاياني هرنيمسال است)در هر ساعت شبانه روز از طریق وب وارد سایت شده،با انتخاب آيتم ارزشيابي دروس انتخابی خود را در نیمسال مربوطه مشاهده و پرسشنامه های ارزشيابي اساتيد مربوط به هر درس را تکمیل نمایند. ضمنا با توجه به برنامه ريزي انجام شده تا زماني كه دانشجو فرمهاي ارزشيابي را تكميل نكرده باشد به ساير امكانات سيستم از جمله دريافت كارت ورود به جلسه آزمون، مشاهده نمرات يا انتخاب واحد براي نيمسال بعدي دسترسي نخواهد داشت.

 با توجه به اينكه از جمله اهداف ارزشيابي كمك به اساتيد براي بهبود و اصلاح روشها و فعاليتهاي آموزشي و كمك به مديران براي تصميم گيريهاي مناسب تر درباره استخدام ،ترفيع يا ارتقاء  اساتيد است تا نهايتا آموزش را به مسيري پويا و باكيفيت سوق دهد، گزارش نتايج ارزشيابي از طريق واحد ارزشيابي به اساتيد ، روساي دانشكده ها و ساير واحدهاي ذيربط ارسال مي گردد .